Tayland

Bembeyaz kumlu plajları, Palmiye ağaçları ve Güneş ışıklarının üzerinde parıldadığı berrak denizi  ile Tayland size bulutların üzerindeymiş hissi ile bir Balayı vaat ediyor. Tayland’da her bütçeye ve zevke uygun bir tatil yapmak mümkün. Tayland’da balayı geçirmek istiyorsanız burada hem kültürel bir seyahat hemde baş başa kalabileceğiniz rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz. Balayı için özellikle Tayland’ın muhteşem adaları tercih edilmektedir. Bunlardan biri dünyanın en iyi plajları arasında yer alan Phi Phi Adası’dır. Heyecan verici ve doğal manzaralı adalarının yanı sıra Tayland’ın Meropolü Bankok’ta size farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. İsminin anlamı “Melekler Şehri” olan bu hareketli kent size batı ve doğu kültürünün Kontrastlarını kendine özgü yaşam tarzı ile nasıl yaratıldığını gösterecektir. Bu kadar yeni ve çeşitli izlenimden sonra Balayı’nızda Uzak Doğu Spa bakımları yaptırmanız dinlenmenizi sağlayacaktır. Bu inanılmaz Macera çeşitliliği ve dinleme olanakları Tayland’da unutulmaz bir Balayı geçirmenizi sağlayacaktır.


Tayland Ülke ve Halkı:

Tayland’ın kuzeyinde ve batısında Myanmar Birliği Cumhuriyeti (Burma), kuzeydoğusunda Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, güneydoğusunda ise Kamboçya ile sınırı bulunmaktadır. Tayland’ın kuzey bölümünde gizli bozulmamış köyler bulunan dağlık ve ormanlık bölge, ülkenin merkezinde bereketli yeşil pirinç tarlaları, güney bölümünde ise büyüleyici güzellikte olan deniz altı zenginlikleri ile masmavi denizleri ve bembeyaz kumsalları bulunur. Masal gibi plajları olan Phuket, Krabi, Hua Hin ve Koh Samui bölgelerinde ise olağanüstü Otel ve Tesisler bulunmaktadır. Ülkenin en büyük şehiri olan Bankok ayrıca ülkenin başkentidir. Beyaz kumlu plajları, yeşil pirinç tarlaları, tropikal yeşillikler ile çevrili nehirleri ve gökmavisi denizi ülkeyi ziyaret eden misafirleri adeta büyülemektedir. Tayland hem sessiz sakin aynı zamanda bir o kadarda canlı bir ülkedir. Bangkok’ta bu iki zıt farklılığı bir arada yaşamanız mümkün olur. Bir yandan inanılmaz sessizliğe bürünmüş tapınaklar varken diğer tarafta gündelik hayatın yaşandığı kalabalığı görmeniz mümkün. Bangkok ayrıca bu büyüleyici ülkeyi keşfetmek için düzenlenen turlar ve günlük geziler için ideal bir çıkış noktası olabilir. Tayland nüfusunun yaklaşık olarak %78’ini Taylandlılar oluşturmaktadır. Nüfusun %12’sini ise ülkede yaşayan etnik azınlıkların en büyük bölümü olarak Çinliler oluşturmaktadır. Budist kültür Taylandlı’ların günlük yaşamlarında geçerlidir ve ülkeyi daha cazibeli bir hale getirir. Tayland nezaketli bir ülkedir. İnsanları öfkelenseler bile sakin kalır ve gülümserler.


Tayland Saat Farkı:

Greenwich Mean Time (GMT) ye göre +7 Saattir.

İstanbul Tayland arasındaki saat farkı +4 saattir. Bu fark yaz kış saati uygulamasına göre değişiklik gösterebilir.


Tayland Başkenti:

Tayland‘ın başkenti Bangkok’dır (Krung Thep). (yaklaşık olarak 9.600.000 nüfusu bulunmaktadır.)


Tayland yüzölçümü:

Tayland’ın yüz ölçümü 513.115 km²’dir.


Tayland Nüfusu:

Tayland nüfusu yaklaşık olarak 68.150.000 dir.


Tayland Dili:

Tayland ulusal dili Tayca‘dır. İngilizce çoğu yerde konuşulmaktadır.


Tayland İstanbul’dan uçuş süresi:

İstanbul’dan Bangkok’a Türk Hava Yolları ile aktarmasız uçuşlar yaklaşık 9 saat 30 dakika sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarda aktarma süresi eklenmektedir.


Tayland En iyi Seyahat zamanı ve İklim Değerleri :

Tayland için en iyi tatil zamanı Kasım ayından Nisan ortasına kadar olan zamandır fakat bölgesel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Adaların kendi mikroiklimi bulunduğundan en iyi seyahat zamanları farklılık göstermektedir.

Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Samui tüm yıl boyunca seyahat edilebilecek bölgelerdir. Mart ayından Haziran ayına kadar en yüksek sıcaklıklara ulaşılmaktadır. Yağmur dönemi Ekim ve Kasım ayları arasındadır. Yağışlar kısa ve şiddetli olur. Denize girmek sınırlı olur. En çok seyahat edilen dönem Temmuz ve Eylül ayları arasındadır.

Koh Phi Phi, Koh Lanta, Krabi, Khao Lak, Phuket bölgelerinde en güzel hava Kasım başı Şubat ayları arasındadır. Şubat ve Nisan ayları arasında hava sıcaklıkları en yüksek dereceye ulaşır. Mayıs ayı ve Ekim ayı arasında batı kıyısında muson iklimi beklenir bu dönemde denize girmek tehlikelidir.

Kuzey Tayland, Chiang Mai bölgelerinde ferah akdeniz iklimi hakimdir fakat geceleri hava sıcaklığı 15 dereceye kadar inerek serin olabilir. Mart ayı ve Mayıs ayları arasında hava sıcaklıkları yaklaşık 34 derece, Kasım ve Şubat ayları arasında yaklaşık 29 derece civarındadır. Yağışlı dönem Haziran ve Ekim ayları arasındadır.

Merkezi Tayland, Bangkok, Koh Chang için en ideal seyahat zamanı Kasım ayından Nisan sonuna kadar olan zamandır. Ortalama sıcaklık 30 derecedir. Haziran ayından Eylül ayına kadar olan zaman bu bölgeleri ziyaret etmek için hiç iyi bir dönem değildir. Hemen hemen hergün yağmur yağar bu dönemde. Bu Trat bölgesi ve Koh Mak ve Koh Kood adaları içinde geçerlidir.

Tayland Isaan bölgesini seyahat etmek için en iyi dönem Mart başından Haziran sonuna kadar olan dönemdir. Yağış dönemi Mayıs ayından Ekim ayına kadar olan zamandır. İklimi subtropikaldir ve geceleri dağlık bölgelerde çok soğuk olabilir.


Tayland Vize ve Ülkeye giriş Mevzuatı:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Tayland‘a yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Pasaportların seyahat edilecek tarihin bitişinden itibaren daha 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Seyahat için gerekli belgeler: Seyahat bitiş tarihinden sonra daha 6 geçerliliği olan Pasaport, dönüş uçak bileti, otel rezervasyon belgesi ve tatil süresince yeterli olacak maddi kaynak bu maddi kaynaklar nakit veya Kredi Kartı olarak gösterilebilir.