Sri Lanka

Sri Lanka’da büyüleyici rüya gibi bir Balayı Tatili için gereken herşey bulunmaktadır ve önde giden Seyahat noktalarındandır.  Sri Lanka’da Balayı Tatili yapmak demek derin ruhani duyguları keşfetmek demektir. Beyaz kumsal, Hindistan cevizi ağaçları ve berrak bir deniz sevenler Sri Lanka’nın 1600 km uzunluğundaki sahil şeridinden büyüleneceklerdir. Balayında tenha bir kumsalda Hint Okyanusu’na karşı gün batımında el ele yürümekten daha romantik ne olabilir ki? Tarih, Kültür ve Gelenekleri merak eden ve sevenler, Anuradhapura, Polonnaruwa ve Budist Tapınakları, Sarayları, Kaleleri ve tarihi kalıntıları olan Kandy şehirlerini seveceklerdir. Doğayı ve kontrastlarını seven herkesi, büyüleyici egzotik Sri Lanka baştan çıkarabilir. Sri Lanka’nın çay tarlaları, yeşil ovaları, baharat bahçeleri, gür ormanları ve prinç tarlaları bulunan manzarasına dalıp bu çeşitli doğal zenginliğin tadını çıkarabilirsiniz. Benzersiz bir deneyim yaşamak isteyen macera severler doğa parkına gidip Filler, Timsahlar ve Leopar’ları görebilirler. Bu muhteşem Adada Balayı çiftlerini eşsiz cennet gibi bir bölge ve doğayı saf hali ile yaşayabilecekleri bir ortam beklemektedir. Sri Lanka’da değişik maceralar yaşayarak yada dinlenerek romantik keyifli anların tadını çıkarabilirsiniz.


Sri Lanka Ülke ve Halkı:

Hint Okyanusu’nda bulunan Sri Lanka Ada ülkesi, Hindistan’ın 31 km güneydoğusunda yer almaktadır. Ada’nın uzunluğu 445 km, genişliği ise 225 km’dir. Sri Lanka tropikal iklimi sayesinde bereketli bir bitki örtüsüne sahip olması sonucunda, çok sayıda egzotik hayvan türlerine habitat sağlar. Yağmur ormanlarının yanında, pirinç ve çay tarlaları harika bir kontrast oluşturur. Sri Lanka adasının güney yarısında dağlık bölgeler bulunmaktadır. En yüksek dağ 2524 metre yükseklik ile “Pidurutalagala” dağıdır. Dağlık bölgenin büyük bir bölümünde 2000 metre yüksekliğe kadar çay yetiştirilmektedir. Çaylar ne kadar yüksekte yetiştirilmiş ise beklenen Aroması o kadar ince ve güzel olur. Adanın çoğu deniz seviyesinden 30 – 200 metre yükseklikte olan ovalardan oluşur ve adanın güneydoğusunda olan bölümündeki ovalar laterit kaplıdır. Sri Lanka 1450 km uzunluğunda harika kumsal sahillere sahiptir. Sri Lanka halkının çoğunluğu Sinhalalar’dan oluşmaktadır. Yaklaşık olarak nüfusun beşte birini Tamilce konuşan Hinduizm inancına bağlı olan Tamiller oluşturmaktadır.


Sri Lanka Saat Farkı:

Greenwich Mean Time (GMT/UTC) ye göre +5,5 Saattir.

İstanbul Türkiye Sri Lanka arasındaki saat farkı +2,5 saattir. Bu fark yaz kış saati uygulamasına göre değişiklik gösterebilir.


Sri Lanka Başkenti:

Sri Lanka‘nın başkenti resmi olarak Sri Jayewardenepura‘dır. (yaklaşık olarak 100.000 nüfusa sahiptir.) Sri Lanka’nın başkenti fiili olarak ise Colombo’dur. (yaklaşık olarak 100.000 nüfusa sahiptir.)


Sri Lanka yüzölçümü:

Sri Lanka‘nın yüz ölçümü 65.610 km²’dir.


Sri Lanka Nüfusu:

Sri Lanka nüfusu yaklaşık olarak 20.700.000 dir.


Sri Lanka Dili:

Sri Lanka ulusal dili Sinhalaca ve Tamilce’dir. Ortak dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.


Sri Lanka İstanbul’dan uçuş süresi:

Türkiye‘den Sri Lanka’ya direk uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşlarda aktarma süresi eklenmektedir. Uçuşlar aktarmalar ile birlikte yaklaşık olarak 10-11 Saat civarında sürmektedir.


Sri Lanka En iyi Seyahat zamanı:

Sri Lanka’nın doğu bölümü için en uygun zaman Nisan – Eylül ayları arasındadır. Sri Lanka’nın güneyinde ve batısında deniz tatili düşünenler için en uygun zaman Nisan – Aralık ayları arasındadır. Kuzey Sri Lanka’da ise Kasım ve Aralık ayları hariç az yağışlı geçer. Dağlık bölgeler için ise Ocak – Mart arası önerilmektedir.


Sri Lanka İklim Değerleri:

Sri Lanka’da tüm yıl boyunca tropikal muson iklimi hakimdir ve hava sıcaklıkları tüm yıl boyunca 27-33 derece arasındadır. Sri Lanka’da muson yağmurları etkili olmaktadır. Sri Lanka’nın ekvatora yakınlığı, adanın iç bölümündeki dağlık bölge ve mevsimsel muson yön değişiklikleri Sri Lanka’nın iklimini belirler. Mayıs ortasından Eylül sonuna kadar olan dönem güney ve güneybatı bölgesi için en yağışlı dönemdir. Doğu ve kuzeydoğu bölgesi bu dönemde yağışsızdır. Musonların geçiş zamanlarında hava daha nemli ve bulutludur. Sri Lanka’da en yüksek sıcaklıklar Mart – Haziran ayları arasındadır.


Sri Lanka Vize ve Ülkeye giriş Mevzuatı:

Umuma Mahsus Pasaportları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Sri Lanka‘ya yapacakları 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler. Pasaportların seyahat süresinin dışında daha 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Seyahat süresince geçerliliği olan Pasaport, dönüş uçak bileti, otel rezervasyon belgesi ve kalış süresince yeterli olacak maddi kaynak.

Sun Aqua Pasikudah *****

Sun Aqua Pasikudah Sri Lanka, Pasikudah, Kalkudah   Bulunduğu Bölge Konaklama Transfer Restaurant ve Barlar…