Birleşik Arap Emirlikleri / Dubai

Dubai seçkin düzeyde olağanüstü bir balayı geçirebileceğiniz Seyahat noktalarından biridir. Birleşik Arap Emirliklerinin bir parçası olan Dubai çorak bir çöl iken Modern binaları, yapay adaları ve şık alışveriş merkezleri bulunan bir Metropol haline gelmiştir. İnce kumlu plajları sizi yüzmeye davet ederken, Dubai şehri sizi 1001 gece masallarındaymışsınız gibi hissettirecektir. 1,8 Milyon nüfuslu Metropol’ün özellikleri sınırsız zenginlik ve misafirperverlikleridir. Dünyanın en heyecanlı, en etkileyici ve en lüks yerlerinden biri olan Dubai Balayınızda hafızanızda ve hatıralarınızda kalacak birçok olanak sunmaktadır. Sınırsız Lüksü ve romantizmi birleştirmek isteyen çiftler seyahat hedefi olarak Dubai’yi tercih edebilirler.


Dubai Ülke ve Halkı:

Birleşik Arap Emirlikleri Arap yarımadasının güneydoğusunda 7 adet Emirlikten oluşan bir Federasyondur. 1971 yılında kurulan bu Federasyona Abu Dhabi, Ajman, Umm Al Quwain, Sharjah, Ras Al Khaimah, Fujairah ve Dubai aittir. Birleşik Arap Emirlikleri Ortadoğunun en gelişmiş ekonomilerinden birine, dünyanın yedinci büyük petrol rezervine sahiptir ve dünyanın en zengin devletlerinden biridir. Dubai Emirliği Basra Körfezinin batı kıyısında, Arabistan çölünün orta kısmında bulunmaktadır. Dubai’nin güney kısmında Abu Dhabi Emirliği’ne, kuzeydoğusunda Sharja’ya ve güney doğusunda Umman Sultanlığına sınırı bulunmaktadır. 828 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek binası olan “Burç Halife (Burj Khalifa)” Dubai’de bulunmaktadır. Dubai halkının %10 yerlidir geriye kalan %90 halk 120 ülkeden çalışmak için gelen yabancılardan oluşmaktadır. Muhteşem Lüks Otelleri, mega alışveriş merkezleri, ütopik inşaat projeleri Arap Ticaret Koyu’nu küresel bir Metropol haline getirmiştir. Dünyanın en büyük yapay su yolu, dünyanın en yüksek binası, dünyanın en büyük havalimanı, uzaydan görülebilen yapay adalar. Sürekli bu şekilde ilginç inşaat projeleri açıklanıp kısa sürede gerçekleştirilmektedir.


Dubai Saat Farkı:

Greenwich Mean Time (GMT) ye göre +4 Saattir.

İstanbul Dubai arasındaki saat farkı +1 saattir. Bu fark yaz kış saati uygulamasına göre değişiklik gösterebilir.


Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti:

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin başkenti Abu Dhabi’dir. (yaklaşık olarak 78.000 nüfusu bulunmaktadır.)


Birleşik Arap Emirlikleri yüzölçümü:

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin yüz ölçümü 83.600 km²’dir.


Birleşik Arap Emirlikleri yüzölçümü:

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin yüz ölçümü 83.600 km²’dir.


Dubai Dili:

Birleşik Arap Emirlikleri ulusal dili Arapça’dır. Çoğu yerde İngilizce konuşulmaktadır.


Dubai İstanbul’dan uçuş süresi:

İstanbul’dan Dubai’ye aktarmasız uçuşlar yaklaşık 4 saat 30 dakika sürmektedir.


Dubai En iyi Seyahat zamanı:

Dubai tüm yıl boyunca tatil yapabileceğiniz bir destinasyondur. En iyi tatil zamanı Ekim ayı ve Mayıs ayı arasında olan dönemdir. Haziran – Eylül ayları arasında en sıcak dönemdir. Yağışlar ender görülmektedir.


Dubai İklim Değerleri:

Dubai’de subtropikal ve sıcak bir iklim hakimdir. Ekim ve Nisan ayları arasında hava sıcaklıkları 25 – 35 derece aralığındadır. Bu aylarda güneşi 9 saat görebilirsiniz. Mayıs – Eylül ayları arasında hava daha nemlidir ve sıcaklıklar 35- 45 derece aralığındadır. Bu aylarda güneşi 11 saat görebilirsiniz. Tü yıl boyunca deniz sıcaklığı 22-31 derece aralığındadır.

 

 


Dubai Vize ve Ülkeye giriş Mevzuatı:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai’ye yapacakları seyahatlerinde vizeye tabidir. Pasaportların seyahat süresinin bitiş tarihinden itibaren daha 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Seyahat için gerekli belgeler: Seyahat süresinin bitiş tarihinden itibaren daha 6 ay geçerliliği olan Pasaport, dönüş uçak bileti, otel rezervasyon belgesi.